به گزارش بوئین امروز، حجت الاسلام زرینه امام جمعه بوئین زهرا در ابتدای خطبه های نماز جمعه این هفته  به آیه  ۲۰۸ سوره مبارکه بقره اشاره کرد که خداوند متعال در این آیه می فرمایند « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّهً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ : ای کسانی که ایمان آورده اید همگی در صلح و آشتی درآیید! و از گامهای شیطان ، پیروی نکنید که او دشمن آشکار شماست».

حجت الاسلام زرینه ادامه داد : در تفسیر شریف نورالثقلین در ذیل همین آیه، روایات متعددی دخول در سلم را ورود در تحت رهبری معصوم دانسته اند. چنان که در روایات آمده است: «ولایهُ علی بنِ أبی طالِب حِصنی» و ناگفته پیداست که دخول در حصن و دژ، دخول در سلم و سلامتی و آرامش است و چه آرامشی بالاتر از اینکه انسان احساس کند رهبرش الهی، معصوم، آگاه، دلسوز و پیشگام ترین افراد در همه ی ارزش ها و کمالات می باشد. از آیه ی شریفه استفاده می شود که همه ی مسلمانان وظیفه دارند سلیقه ها را کنار گذاشته و با تسلیم قانون خدا شدن، صلح همه جانبه ایجاد کنند. شیطان، انسان را گام به گام منحرف می کند و راه های منحرف کردنش، بسیار زیاد است. او، دشمنِ صلح و وحدت است و همه ی نداهای تفرقه انگیز، بلندگوهای شیطانی هستند.

خطیب جمعه در ادامه افزود: ماه مبارک رمضان، صحنه ی جنگ و مبارزه انسان و شیطان است، فلسفه ی دعاها، عبادات، مناجات ها و … تقرب به ذات اقدس ربوبی می باشد و چون شیطان از درگاه حضرت حق طرد شده است، تلاش می کند همه ی انسان ها را از تقرب به خداوند باز دارد و این جنگ و مبارزه ی انسان و شیطان، پیوسته ادامه دارد.ماه مبارک رمضان، صحنه ی جنگ و مبارزه انسان و شیطان است، فلسفه ی دعاها، عبادات، مناجات ها و … تقرب به ذات اقدس ربوبی می باشد و چون شیطان از درگاه حضرت حق طرد شده است، تلاش می کند همه ی انسان ها را از تقرب به خداوند باز دارد و این جنگ و مبارزه ی انسان و شیطان، پیوسته ادامه دارد.

امام جمعه بوئین زهرا گفت :  شیطان چون نقطه ضعف و راه نفوذ به انسان را پیدا کرد، از همانجا حمله می کند و با تصرف گام به گام فکر و عقل و قلب پیش می رود و بعد از اینکه همه ی وجود انسان را در اختیار گرفت، او را به هر جهت که بخواهد می کشاند، لذا باید جلوی نفوذ و حمله ی شیطان گرفته شود تا کار به آنجا نرسد. به عنوان مثال چون شیطان از تمایل حضرت آدم(ع) به زندگانی جاویدان و قدرت بی زوال خبر داشت، توانست با استفاده از این دو عامل آدم را فریب دهد. در سوره ی مبارکه طه/۱۲۰ می خوانیم: «فَوَسْوَسَ إِلَیْهِ الشَّیْطانُ قالَ یا آدَمُ هَلْ أَدُلُّکَ عَلی‏ شَجَرَهِ الْخُلْدِ وَ مُلْکٍ لا یَبْلی‏ : پس شیطان او را وسوسه کرد و گفت: ای آدم آیا تو را به درخت جاودانگی و سلطنتی که هرگز کهنه نمی شود هدایت کنم؟»

امام جمعه بوئین زهرا افزود: بهترین فصل شکست دادن شیطان، ماه مبارک رمضان است که زمینه های کسب تقوا، عبادت و تقرب به خدا از هر نظر آماده است، چون بر اساس روایات در ماه رمضان، شیطان محدودیت دارد و در ضعف به سر می برد. «والشّیاطِینُ مَغلولَهٌ، فاسئلوا ربّکم أن لا یُسلّطَها عَلیکُم : و شیطان در این ماه درغل و زنجیر است، از خداوند بخواهید که آن را بر شما مسلط نکن.». در این ماه باید ضعف خود را به قوت تبدیل کرد. ضعف شکم را با روزه داری، ضعف شهوت را با نگاه نکردن به نامحرم و ضعف مقام را با توجه به خدا و قیامت و مسئولیت سنگین انسان در پیشگاه الهی، تا راه نفوذ شیطان بسته شود. همان گونه که در سوره ی مبارکه اعراف/۲۰۱ خداوند متعال می فرماید: « إِنَّ الَّذینَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطانِ تَذَکَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُونَ : براستی کسانی که پرهیزگار شدند،زمانیکه پنداری شیطانی با آنهابرخورد کند،خدا را یاد می کنند و همان دم بصیرت می یابند».

خطیب جمعه در ادامه مهمترین اتفاق هفته ی گذشته را بیانات بسیار مهم و صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع مسئولان و کارگزاران نظام اسلامی در ششمین روز از ماه مبارک رمضان دانسته و از جهات مختلف آن را مورد تحلیل و دقت نظر قرار داد و گفت: این بیانات مهم را می‏ توان علاوه بر مباحث اخلاقی و توصیه‏های بسیار مهم دینی ایشان به همه مسؤولان و مردم برای بهره بردن از برکات ماه مبارک رمضان، در یک دسته ‏بندی کلی شامل دو بخش اساسی دانست: یک بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب به بحث از مسأله مهم هسته‏ ای و نکات بسیار مهمی در این‏ باره اختصاص داشت و بخش دیگری از این سخنان مهم به مسأله مدیریت کلان کشور، اقتصاد مقاومتی، توجه به درون و چالش‏های کنونی اداره کشور و چگونگی رفع آن‏ها مربوط می‏ شد.

وی افزود : در بخش اول، رهبر معظم انقلاب به بیان ۷ محور اصلی پرداختند: ۱٫ وحدت ملی در مسأله هسته‏ای؛ ۲٫ ایران اسلامی‏ به‏دنبال توافق خوب و مخالف توافق بد؛ ۳٫ بیان صریح خطوط قرمز هسته‏ای و تکذیب یک شایعه و دروغ با این توضیح رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه هر آنچه رهبری در جلسات عمومی می گوید، عیناً همان مسائلی است که در جلسات خصوصی به رئیس جمهور و دیگر مسئولین ذیربط می گوید، بنابراین این خط تبلیغی غیر صحیح که از برخی خطوط قرمز رسمی صرفنظر شده خلاف واقع و دروغ است؛ ۴٫ سابقه مسأله مذاکره با آمریکا و بدعهدی و زیاده‏خواهی آمریکا؛ ۵٫ نیاز دولت آمریکا به مذاکرات و هدف اصلی آمریکا در مذاکرات و تلاش‏هایش نابودی صنعت هسته‏ای ایران؛ ۶٫ حمایت از تیم مذاکره‏کننده هسته‏ای؛ ۷٫ توصیه‏ها و تذکراتی به منتقدان تیم هسته‏ای. در پایان این قسمت امام جمعه بوئین زهرا اظهار امیدواری کرد که مردم و مسئولان، فرمایشات رهبری معظم را سرلوحه ی کارهای خود قرار بدهند. و در بخش دوم، رهبر معظم انقلاب اسلامی به بیان ۵ محور اصلی پرداختند که عبارتند از: ۱٫ اقتصاد مقاومتی و توجه به داخل (مردم مقاوم و اهل ایستادگی هستند)؛ ۲٫ نیاز کشور به مدیریت جهادی؛ ۳٫ تنها راه پیشرفت، ایستادگی و پافشاری بر مبانی و اصول است؛ ۴٫ اصل بودن همدلی و همزبانی و لزوم پرهیز از حاشیه‏سازی؛ ۵٫ چالش بزرگ کشور ما سهل انگاری در عمل و ساده و سطحی نگریستن به مسائل است.

خطیب جمعه بوئین زهرا در ادامه به مناسبتهای هفته آینده اشاره کرد از جمله : ۵ تیر ماه، روز جهانی مبارزه با مواد مخدر   ، دهم رمضان المبارک، وفات حضرت خدیجه کبری(س) ، ۶ تیر ماه، سوء قصد به حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور وقت در مسجد ابوذر تهران توسط منافقین در سال ۶۰  ،   هفتم تیر ماه، شهادت مظلومانه ی آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران حضرت امام خمینی(ره) با انفجار بمب توسط منافقین در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در سال ۶۰ که به نام روز قوه قضائیه نامگذاری شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد