دونرخی بودن قیمت کودها خسارت‌آور است/ لزوم حمایت جدی دولت از صادرکنندگان بخش کشاورزی
دونرخی بودن قیمت کودها خسارت‌آور است/ لزوم حمایت جدی دولت از صادرکنندگان بخش کشاورزی

ساعت: ۱۴:۳۲ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۹/۰۶/۲۳ شناسه خبر: ۱۶۴۶۶۹۲ روح‌الله عباسپور، نماینده مردم بوئین‌زهرا در مجلس گفت: مصرف و خرید برخی از مواد کشاورزی همچون کود باید براساس استاندارد صورت بگیرد؛ دونرخه بودن این مواد خسارت‌آور است و باید کنترل‌هایی در این بخش و فعالیت واسطه‌گران و سودجویان انجام شود. به گزارش شبکه اطلاع […]

ساعت: ۱۴:۳۲
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
شناسه خبر: ۱۶۴۶۶۹۲

روح‌الله عباسپور، نماینده مردم بوئین‌زهرا در مجلس گفت: مصرف و خرید برخی از مواد کشاورزی همچون کود باید براساس استاندارد صورت بگیرد؛ دونرخه بودن این مواد خسارت‌آور است و باید کنترل‌هایی در این بخش و فعالیت واسطه‌گران و سودجویان انجام شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روح‌الله عباسپور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با اشاره به رویکرد مجلس در ادوار مختلف در بخش کشاورزی اظهار کرد: در دوره‌های قبلی مجلس، قانون خرید تضمینی برخی از محصولات کشاورزی وجود نداشت که البته اصلاح این قانون در دوره‌های بعدی مجلس محقق شد.

وی افزود: دولت باید همکاری لازم را در بخش کشاورزی داشته باشد؛ وزارت جهادکشاورزی، کمیسیون کشاورزی مجلس و برنامه و بودجه در برخی از محصولاتی همچون گروه‌های فسفاته و پتاسه که از خارج وارد می‌شود ورود و اقدام کنند.

نمایندۀ مردم بوئین‌زهرا و آوج در مجلس تصریح کرد: مصرف و خرید برخی از مواد کشاورزی همچون کود باید براساس استاندارد صورت بگیرد؛ دونرخه بودن این مواد خسارت‌آور است و باید کنترل‌هایی در این بخش و فعالیت واسطه‌گران و سودجویان انجام شود. مسائل مربوط به کود باید با نظارت دقیق و مستمر و با پیگیری مسئولان ارشد استان و نمایندگان مجلس صورت بگیرد.

عباسپور عنوان کرد: استان قزوین در درجه نخست یک استان کشاورزی و در درجۀ دوم یک استان صنعتی است، ما در بخش صنعتی نیز باید فعالیت کنیم و صنایع تبدیلی را در استان رونق دهیم چراکه استان در این حوزه ضعیف است.

۴۰ درصد سهم اشتغال در بخش کشاورزی است

این مقام مسئول اضافه کرد: صنابع تبدیلی در کشاورزی مانند صنایع تبدیلی در نفت است؛ در بخش کشاورزی نیز می‌توان از محصولات کشاورزی برای صنایع تبدیلی استفاده کرد.

وی در ادامه گفت: جهاد کشاورزی، شوراهای کشاورزی، تولید و استانداری باید فعال باشد و جمع بندی خود را به نمایندگان اعلام کنند تا نمایندگان در مجلس پیگیر قوانین باشند.

عباسپور مطرح کرد: باتوجه به اینکه ۳۰ الی ۴۰ درصد اشتغال در بخش کشاورزی بوده و استان قزوین نیز دارای شرایط کشاورزی است، اگر به بخش کشاورزی توجه کنیم شاهد اشتغال‌زایی مناسبی در این زمینه خواهیم بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: در سطح کلان رضایت مطلوبی از بخش کشاورزی از سوی مردم نیست اما نسبتا فعالیت‌هایی انجام شده و شاهد صادرات غیرنفتی در این بخش بودیم.

وی ادامه داد: در بخش صادرات برخی از محصولات کشاورزی باید مسئولان کشوری پای کار بیایند و وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت امور خارجه در این بین حمایت‌هایی را انجام دهند.

عباسپور در پایان با بیان اینکه باید صادرکنندگان را در فروش محصولات کشاورزی تشویق کرد؛ یادآور شد: مسائل استان نیز مرتبط با مسائل کشور است؛ در حوزۀ واردات کود باید نظارت صورت بگیرد.

انتهای پیام/